Tu jesteś: Tunezja > Matmata
POKAŻ TYLKO ZDJĘCIA »
« POKAŻ WSZYSTKO

Matmata - Tunezja

Matmata - TUNEZJA - ładne zdjęcia z Tunezji

Matmata Tunezja- W środkowej Tunezji na skraju Sahary leży wieś Matmata, największa osobliwość tego kraju. W surowym krajobrazie niewysokich gór Dżebel Matmata żyją w niej plemiona Berberów zepchniętych tu przed wiekami przez arabskich najeźdźców. Matmata bywa nazywana wioską troglodytów, gdyż od niepamiętnych czasów tubylcy mieszkają pod ziemią w domostwach wydrążonych w miękkich, piaszczysto-gliniastych skałach.

Dzisiaj życie mieszkańców Matmaty bardzo się zmieniło. Znaczna ich część porzuciła swoje domostwa i przeniosła się ok. 20 km na północ do Nouvelle Matmata - "nowoczesnej" wsi założonej przez władze tunezyjskie w celu odciążenia przeludnionej osady. Ci, którzy pozostali, w coraz mniejszym stopniu żyją z uprawy jałowych, suchych poletek i hodowli zwierząt. Od kiedy Tunezja otworzyła się na świat, coraz większego znaczenia nabiera turystyka. Unikalny w skali całego Maghrebu typ osadnictwa, oryginalna kultura berberyjska, urozmaicony półpustynny krajobraz i powiew Sahary przyciągają do Matmaty turystów. Przyjeżdżają nie tylko z pobliskiej Dżerby, ale również z odległych kurortów, jak Sousse, Monastyr czy Hammamet.
Do spopularyzowania jej atrakcji przyczyniły się z pewnością "Gwiezdne wojny". Część plenerów i scen była kręcona właśnie tutaj, np. powrót Luke'a do podziemnego domu, w którym dorastał. Pagórkowata okolica Matmaty, podziurawiona otworami podziemnych domów, tworzy księżycowy krajobraz, szczególnie niezwykły, gdy ogląda się go z góry.
Turystyka jest jednocześnie błogosławieństwem i przekleństwem Matmaty. Obsługa turystów daje zatrudnienie i dochód wielu mieszkańcom. Powstały restauracje, sklepy z pamiątkami oraz kilka hoteli, w tym trzy w dawnych "domach jaskiniowców". Warunki są w nich spartańskie, ale nocleg w takim hotelu to niezwykłe przeżycie.

Źródło: turystyka.gazeta

 :   KONTAKT

html_miniatury