Tu jesteś: Tunezja > Domostwa Berberów
POKAŻ TYLKO ZDJĘCIA »
« POKAŻ WSZYSTKO

Tunezja - domostwa Berberów

Berberowie - TUNEZJA - ładne zdjęcia z Tunezji

Berberowie - rdzenna ludnośc Tunezji. W środkowej Tunezji na skraju Sahary leży wieś Matmata, największa osobliwość tego kraju. W surowym krajobrazie niewysokich gór Dżebel Matmata żyją w niej plemiona Berberów zepchniętych tu przed wiekami przez arabskich najeźdźców. Matmata bywa nazywana wioską troglodytów, gdyż od niepamiętnych czasów tubylcy mieszkają pod ziemią w domostwach wydrążonych w miękkich, piaszczysto-gliniastych skałach.

Centrum podziemnego mieszkania to obszerne podwórze w kształcie okrągłej studni o głębokości 6-7 m i średnicy od 10 do 15 m. Z podwórza wchodzi się do izb, spiżarni, strychu i pomieszczeń gospodarczych wydrążonych na jednym lub dwóch poziomach. Do domostwa prowadzi pochyły tunel z poziomu gruntu na wewnętrzny dziedziniec. Pierwotnie łoża, ławy, półki modelowane były w ścianach. Największą zaletą podziemnych domów są ich właściwości izotermiczne: utrzymują chłód nawet w czasie największych upałów, zimą zaś jest w nich ciepło. Można je w prosty sposób rozbudowywać, w miarę jak powiększa się rodzina - niektóre składają się z dwóch, a nawet trzech dziedzińców połączonych tunelami.

Nie wiadomo, kiedy narodziła się ta unikalna metoda budowania mieszkań pod ziemią. Z pewnością jednak sięga bardzo odległych czasów, skoro już grecki historyk Herodot pisał o nich w V w. p.n.e.

Tradycyjnym zajęciem Berberów była uprawa ziemi: suchej, nieurodzajnej, lecz dającej skromne utrzymanie. Wśród niemal nagich, półpustynnych zboczy widać tu i ówdzie niewielkie kępy zieleni. Usypując w wąskich dolinkach zapory z ziemi i kamieni, tutejsi rolnicy tworzyli tarasy, które zatrzymywały trochę wody deszczowej i mułu. Dzięki temu mogli uprawiać kilka palm daktylowych, drzewka oliwne i figowce.
...
Źródło: turystyka.gezta.pl

 :   KONTAKT